Umowa pożyczki prywatnej – co powinna zawierać?

Umowa pożyczki prywatnej – co powinna zawierać?

Artykuł miesiąca

Pożyczka od osoby prywatnej wydaje się bezpieczniejszą opcją. Znajomi, rodzina szybciej pożyczą pieniądze, zwykle też nie liczą procentu od pożyczki. W Internecie można znaleźć osoby prywatne, które oferują udzielenie pożyczki za drobną opłatą, najczęściej wymagane jest popisanie umowy. Warto zwrócić uwagę na to, co się w niej znajduje.

Czym jest pożyczka prywatna?

Jest to rodzaj pożyczki od osoby prywatnej. Jeśli kwota przewyższa 1 000 zł to powinno się spisać umowę oraz zapłacić podatek. Wiele osób decyduje się na nią ze względu na brak konieczności sprawdzenia pożyczkobiorcy w BIK lub KRD. Pożyczki od rodziny, czy dobrych przyjaciół są bezpieczną opcją, warto uważać przy współpracy z prywatnym inwestorem. Takie osoby udzielają pożyczek aby na nich zarabiać.

Giełdy Inwestorów i ryzyko inwestycyjne

Inwestorzy udzielający pożyczek bez weryfikacji danych pożyczkobiorcy często obarczają je wysokim oprocentowaniem. Wiąże się to z dużym ryzkiem inwestycyjnym.

Na rynku pojawiły się giełdy dla osób oferujących pożyczki prywatne. Nawet w takich miejscach warto dokładnie zweryfikować pożyczkodawcę dlatego, że często pojawiają się próby wyłudzenia danych osobowych, wymagana jest przedpłata lub kosztowna weryfikacja za pomocą wiadomości SMS. Na giełdzie warto zwrócić uwagę na treść ogłoszenia, powinna zawierać informacje o inwestorze. Sama jakość portalu może wiele powiedzieć o osobach, które z niego korzystają. Bardzo ważna jest też forma weryfikacji pożyczkobiorcy.

Czy warto spisać umowę?

Jeżeli kwotowa pożyczki przekracza 1000 zł prawo polskie wymaga sporządzenia pisemnego dokumentu. Przy niższych kwotach nie jest to wymagane. Jednak umowa ustna może nie być wystarczającym dowodem w przypadku, gdy ktoś ma problem z odzyskaniem pieniędzy. Zwłaszcza, jeśli podczas jej sporządzania nie było żadnych świadków.

Co powinna powinna zawierać umowa sporządzana przy pożyczce pieniędzy?

Najważniejsza jest data, miejsce sporządzenia dokumentu oraz strony — czyli kto pożycza pieniądze i kto je otrzymuje. Ważne jest, by zawrzeć informacje o wysokości pożyczonej kwoty oraz terminie jej spłaty. W przypadku pożyczania pieniędzy od osoby prywatnej, która zajmuje się tym zawodowo pożyczkobiorca powinien sprawdzić klauzurę dotyczącą procentowania kwoty.

Bardziej rozbudowane dokumenty mogą zawierać informacje o:

  • postępowaniu w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki,
  • postępowania w przypadku opóźnienia spłaty,
  • pod jakim warunkiem wolno zmieniać dokument,
  • oświadczenie o stanie majątkowym osoby biorącej pożyczkę,
  • na jakich warunkach można wypowiedzieć umowę.

Umowę nie zawsze trzeba sporządzać w towarzystwie prawnika. W Internecie znajduje się wiele darmowych wzorów z których można skorzystać. Ważne by obydwie strony posiadały własne kopie dokumentu z podpisami. Jeśli umowa ma wiele stron można na każdej z nich dodać parafkę, będzie to ostateczne potwierdzenie, że obydwie osoby przeczytały całość.

Jak zabezpieczyć pożyczkodawcę?

Jedną z najpopularniejszych form zabezpieczenia pożyczki jest zastaw. Może to być wszystko, od samochodu  po sprzęt AGD. Dużo rzadziej występuje spisane u notariusza oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Pożyczkodawca może również skorzystać z poręczenia żyranta. Wtedy ta osoba będzie odpowiedzialna za spłatę zobowiązań.

Co z PCC?

W Polsce wymagane jest zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych przy kwocie wyższej niż 1 000 zł. Opodatkowanie od 2019 roku w wynosi 0.5%.

Istnieje wyjątek od tej reguły. Jeżeli pieniądze są pożyczone od członka najbliższej rodziny – rodziców, współmałżonka, dzieci, rodzeństwa, czy dziadków, to podatek jest liczony od kwoty 9638 zł.

Pożyczki prywatne oferowane przez przedsiębiorstwa pożyczkowe

Zdarza się, że przedsiębiorstwa pożyczkowe również oferują pożyczki prywatne, na takich samych zasadach, jak u osoby fizycznej. Do jednej z takich firm należy kredytomarket.pl. Przedsiębiorstwa przeprowadzają proces przez Internet i nie wymagają dokumentów potwierdzających sytuację finansową. Weryfikacja odbiorcy odbywa się za pomocą przelewu identyfikacyjnego, a okres oczekiwania na pożyczkę maksymalnie się skraca. Jest to bezpieczniejsza opcja, niż zaciąganie długu u prywatnego inwestora.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *