Rolety zewnętrzne - dlaczego warto je mieć?

Rolety zewnętrzne – dlaczego warto je mieć?

Polecane i promocje Polecne i promocje Poradnik

Rosnąca popularność rolet zewnętrznych wynika wprost z ich niezwykłej funkcjonalności oraz ilości zalet.

Komfortowa izolacja budynku

Rolety są szczególnie chętnie montowane w tych domach, gdzie mamy do czynienia ze szczególnie silnym nasłonecznieniem przez dłuższą cześć dnia. Rolety są bowiem doskonałym zabezpieczeniem przed nadmiarem światła, ale także przed wiatrem, deszczem, śniegiem i innymi zjawiskami atmosferycznymi. Zapewniają też bardzo dobrą izolację termiczną budynku, która w lecie zmniejsza stopień nasłonecznienia, a w okresie zimowym przyczynia się do znacznej oszczędności energii cieplnej.

Co więcej, rolety mają właściwości wygłuszające. Zwiększają izolacje akustyczną naszego domu, co pozwala nam zmniejszyć dokuczliwość wszelkich hałasów dochodzących z podwórka. Jeśli zatem mieszkamy niedaleko przedszkola czy szkoły lub w naszym bliskim sąsiedztwie zlokalizowany został plac zabaw dla dzieci, to rolety będą ty bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Rolety zapewniają nam również większą prywatność. Wiele osób spotkało się z sytuacją, kiedy to wścibski sąsiad zaglądał nam do okien. To problem wszystkich tych mieszkańców, którzy zdecydowali się na kupno mieszkania w bardzo ścisłej zabudowie i mieszkają na przykład na niskich piętrach, które mogą być bardzo łatwo i wygodnie obserwowane z wyższych pięter, stojącego naprzeciw bloku.

Ostatecznie każda roleta jest w stanie zapewnić nam więcej bezpieczeństwa. Wszystkie rolety zewnętrzne utrudniają włamanie, jednak by spełnić normy rolet antywłamaniowych, ich konstrukcja powinna być odpowiednio wzmocniona i solidnie zamontowana do ścian budynku. Są też estetycznym rozwiązaniem, choć to, jaką roletę wybierzemy, zależy oczywiście od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Jakie są rodzaje rolet?

Istnieje bowiem kilka rodzajów rolet zewnętrznych. Naokienne, natynkowe, podtynkowe oraz tak zwane RKS. Te pierwsze mają obudowę wykonaną z PVC z pokrywą rewizyjną umieszczoną od tyłu lub dołu skrzynki rolety. Skrzynka nakładana na okno, a następnie wraz z nim montowana we wnęce okiennej. W nowym budownictwie oraz przy modernizacji budynków już istniejących wykorzystuje się system rolet naokiennych.

Decyzja o zastosowaniu ww. rolet powinna zostać podjęta na etapie projektu lub podczas wymiany stolarki okiennej. Z kolei w przypadku rolet natynkowych obudowa umieszczona zostaje na przedzie skrzynki rolety. Sama skrzynka jest montowana albo w murze, albo też we wnęce okiennej. Nie istnieje tutaj raczej możliwość zabudowy.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że decyzje o zamontowaniu rolety możemy podjąć praktycznie w każdym momencie. Z kolei rolety podtynkowe mają pokrywę rewizyjną umieszczoną na dole. Skrzynka montowana przed oknem w odpowiednio przygotowanej wnęce w nadprożu.

W przypadku rolet RKS sama obudowa jest wykonana z ceramiki a rzadziej z polistyrenu wzmocnionego drutem zbrojeniowym z pokrywą rewizyjną umieszczoną od dołu skrzynki rolety. Także te rolety mogą być montowane wyłącznie w nowym budownictwie i decyzję podjąć musimy na etapie projektowania.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *