Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla starszych

Prasóweczki

Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów. Przywrócenie działalności centrów handlowych, wykonywanie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla starszych także swobodę korzystania z rowerów miejskich – min. takie zapisy odnalazłyśmy się w układzie łagodzenia obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

– W ruchu z planowanym wprowadzeniem drugiego etapu znoszenia ograniczeń połączonych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do codziennych konsultacji projekt zdecydowania w tej myśli.
– Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.
– Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i przepisów w ruchu z działaniem stanu epidemii.

Wykonywa ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla starszych, możliwość mienie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderób w charakteru zakrywania ust i nosa, a ponadto wprowadza kolei w rozmiarze przywrócenia działalności centrów handlowych, wykonywania usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt przewiduje te m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w piłce nożnej i żużlu i korzystania, po 5 maja, z rowerów miejskich.

W prawie wskazano, że „bardzo powiela ono rozwiązania zawarte w prawu Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z elementem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń”.

W układzie zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą potrafiły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą specjalne zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

Po dniu 3 maja przygotowuje się również przywrócenie praktyce w celach handlowych o powierzchni sprzedaży lub usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, jaka stanowiła dopuszczona na podstawie dotychczasowego rozporządzenia, jednak przy założeniu, że ograniczono grupę osób do 1 osoby na 15 m2 powierzchni, na której stanowi przeprowadzana sprzedaż lub oferowane są usługi. Nadal – do odwołania będzie zakazane prowadzenie handlu detalicznego lub prowadzenia działalności usługowej na wyspach handlowych.

Po 3 maja przygotowuje się również przywrócenie wykonywania usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem będącym jest Stary Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a ponadto lecznictwa uzdrowiskowego.

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w postaci konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających możliwość w ruchu z wykonywaniem prac zawodowych, służbowych lub handlowych w Polsce czyli w państwie sąsiadującym, a ponadto uczniów pobierających wiedzę w Polsce czyli w państwie sąsiadującym. Z racji na jakość epidemiczną nie traktuje toż ról pracujących zawód medyczny a osób dokonujących prac zawodowe, służbowe lub handlowe w wartościach organizacyjnych pomocy społecznej.

Z dnia zajścia w działanie projektowanego rozporządzenia umożliwia się również stosowanie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderób w charakteru zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie ilości osób będących w kulcie religijnym. W celach kultu religijnego krótszych niż 75 m kw. będzie mogło działać w obecnym samym czasie pięć osób, wśród osób będących w spełnianiu tego kultu.

Na miar rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie czerpanie z rowerów miejskich.

Projekt wprowadza też zmiany, jeśli należy o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

zobacz również: Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *