Jak skutecznie zarządzać projektami?

Jak skutecznie zarządzać projektami?

Polecane i promocje Polecne i promocje

Szkoleń dla osób zajmujących się przywództwem przy realizacji projektów jest całe mnóstwo. Przeznaczone są dla specjalistów tworzących produkt, przekształcających organizacje czy pomagających im ewoluować w określonym kierunku. Kiedy jednak sama firma się rozwija i nagle okazuje się że pracownik, który był w niej kierownikiem, w krótkim czasie musi się stać managerem projektów, bo inaczej pojawi się twarda granica rozwoju dla przedsiębiorstwa, trzeba od czegoś zacząć. Każdy manager musi posiadać bardzo podobne kompetencje podstawowe i od tego się zwyczajnie nie ucieknie, tutaj potrzebna jest odpowiednia wiedza.

Nauka planowania

Zwłaszcza w mniejszych organizacjach planowanie potrafi być traktowane nie tylko jako zbędny element procesu, ale nawet ograniczenie dla niego ze względu na fakt wprowadzania nieelastycznych mechanizmów działania. Takie myślenie jest jedną z najważniejszych barier dla osób zarządzających projektami i trzeba sobie z nimi poradzić w pierwszej kolejności.

Wszystkie szkolenia dla początkujących managerów zaczynają się właśnie od nauki planowania i następnie wdrażania w życie stworzonych planów. Plan projektu jest jego solidną podstawą, na której będzie można dopiero organizować kolejne zadania, ale należy mieć na uwadze, że to od jakości planu zależeć będzie efektywność jego wdrażania.

Zarządzenie kilkoma projektami

Zarządzanie kilkoma projektami na raz bywa trudne, zwłaszcza jeśli w organizacji panują relacje wymagające wykorzystywania tych samych zasobów przez wiele procesów w tym samym czasie. A tak jest w większości przedsiębiorstw.

Umiejętność symultanicznego prowadzenia projektów jest umiejętnością interdyscyplinarną, w której łączy się zdolność do odpowiedniego zaradzania własnym czasem, kompetencje z zakresu wykorzystywania narzędzi informatycznych wspierających zarządzanie projektami, jak również kwestie związane z odpowiednim komunikowaniem celów i zadań członkom zespołów tak, by realizowane przez nich zadania były wykonywane w sposób należyty.

Z jakich narzędzi korzystać może osoba nadzorująca projekty? Jest to jedno z pytań, na które odpowiedź pojawia się w czasie realizowania podstawowych szkoleń dla osób zawiadujących projektami. W ich trakcie podejmowana jest także kwestia wyboru odpowiednich narzędzie do danych projektów, co wcale nie jest takie oczywiste.

Monitorowanie projektów oraz nadawanie im kierunku

Każdy projekt to w dużej mierze mechanizm bezwładny. Pojawia się w nim zbyt wiele zmiennych, by można było każdy element korygować na bieżąco. Muszą się tym zajmować osoby wykonujące poszczególne zadania i to właśnie wywołuje jego bezwładność.

W zarządzaniu projektami dla wyeliminowania tego elementu stosuje się profesjonalne monitorowanie i sterowanie projektem, czego celem jest poznanie wszystkich zmian i przygotowanie na nie takiej polityki, by zespół projektowy był w stanie odpowiednio reagować. Z tymi kwestiami związane jest strategiczne zarządzanie projektem oraz uczenie się właściwej organizacji.

Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *