Czym jest materac termoelastyczny?

Czym jest materac termoelastyczny?

Polecane i promocje Polecne i promocje Poradnik

Wybór właściwego materaca to wbrew pozorom nie jest zadanie proste. Powinien być on nie tylko wygodny i dobrze wyglądać, ale też przede wszystkim być funkcjonalny oraz trwały. Wiele z tych warunków spełnia materac termoelastyczny.

Materac dopasuje się do kształtu ciała

Nazwa materaca w oczywisty sposób nawiązuję do temperatury. Jest on wykonany ze specjalnej pianki, która reaguje na nacisk ludzkiego ciała, a dodatkowo też na temperaturę. To w praktyce ma oznaczać, że materac zachowa się tak, aby dopasować się maksymalnym stopniu do kształtów naszego ciała. Tym samym zwiększy się komfort naszego snu lub odpoczynku.

Dopasowanie pianki do ciała człowieka w czasie snu wiąże się z generowaniem około miliona punktów podparcia. Wygląda to w ten sposób, że otacza ona ciało, tworząc coś w rodzaju jego odlewu. Sprawia to, że wszystkie części ciała zyskują równomierne podparcie, a co za tym idzie, zostaje zwiększony komfort snu. Nasze ciało zostaje otulone, co dla wielu jest sytuacją wysokiego komfortu i zachęca do snu.

Co więcej, materac ten ma duży wpływ nie tylko na nasze samopoczucie i komfort, ale też jest przyjazny dla zdrowia. Podczas snu tutaj poprawia się ukrwienie całego ciała i zostają znacznie odciążone biodra, a także kręgosłup oraz barki.

Badania wskazują także, że wypoczynek na materacu wyposażonym w technologię pianki termoelastycznej przekłada się na szybszą regenerację, a sen staje się bardziej efektywny.

Czy ten produkt ma jakieś wady?

Niestety materace tego typu mają wady. Dla niektórych osób to co jest w teorii ich największą zaletą, jest jednocześnie czynnikiem negatywnym. Nie każdy z nas jest przyzwyczajony do tego, że materac się zapada. Wiele osób wychowało się na twardych stabilnych materacach i brak odpowiedniego podparcia stanowi dla nich po prostu dyskomfort.

Najprawdopodobniej nie przekonają ich argumenty o prozdrowotnej roli takiego rozwiązania. Często bowiem przyzwyczajenia są sprzeczne z logicznymi argumentami. Kolejną wadą, o ile tak można nazwać tę sytuację jest szczególne wymaganie co do grubości pianki. Żeby skutecznie spełniała ona swoje zadanie, musi mieć minimum siedem centymetrów.

Jednak najczęściej wskazywanym problemem jest sama cena materaca. Jest ona kilkukrotnie wyższa od tej, którą musimy zapłacić choćby za materac sprężynowy. Musimy się tutaj liczyć z wydatkiem kilkuset złotych, a jeśli zależy nam na najlepszym jakościowo, firmowym produkcie, to przygotujmy nawet kilka tysięcy, które zostawimy w salonie meblowym lub sklepie firmowym.

Czy warto kupić materac termoelastyczny?

Należy pamiętać, że dobry materac będzie służył nam bardzo długo, a jego wymiana nie będzie potrzebna nawet przez dziesięć lat, dlatego zdecydowanie lepiej jest zainwestować od razu w lepszy materac, niż później przejmować się jego wymianą. Słabe jakościowo materace wymienia się często co dwa trzy lata. Może się zatem okazać, że nasza oszczędność będzie pozorna.

Wydamy nie tysiąc, ale czterysta złotych na gorszy materac, ale w perspektywie czasu będziemy zmuszeni ten wydatek trzykrotnie powtórzyć. Warto zatem zastanowić się, czy wydatek nie będzie tu po prostu inwestycją.

Artykuł powstał we współpracy z selene.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *